Kezdőlap

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 541 325 szócikke van, ebből 1055 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
Egykori tiszti lakás
Egykori tiszti lakás

Diósgyőr-Vasgyár vagy a diósgyőr-vasgyári kolónia, a helyiek szóhasználatában Vasgyár, Miskolc egyik városrésze. Létrejötte a diósgyőri vasgyár létesítéséhez és fejlődéséhez kötődik. A Diósgyőr-Vasgyár név jelentheti magát a gyárat, a lakótelepet (manapság már inkább ezt), vagy mindkettőt egyszerre.

Az új vasgyár felépítésére vonatkozó állami elhatározás 1867 végén született meg, és a Diósgyőr közigazgatási területére telepítendő gyár mellett Péch Antal már az első tervrajzán is feltüntette a kolóniát, azt a lakótelepet, ahol a gyári dolgozók és családjaik élhetnek. A házakat zömmel vörös tégla falazattal látták el, elhelyezésüknél pedig a legcélszerűbb, négyszöghálós megoldást választották. Az egyenes utcák alkotta, egymást derékszögben metsző úthálózatban a beépítést ikerházas vagy fésűs, kertvárosi jellegű elhelyezéssel valósították meg. A gyári vezetők (tisztek, főtisztek) számára nagyobb, kényelmesebb házak épültek, de a munkások számára tervezett lakházak is a kor általános színvonala fölött álltak. Az építkezés – a gyári munkáslétszám növekedéséhez igazodva – a második világháborúig tartott. Az első időben „gyarmat”-nak nevezett lakótelepen széles körű intézményhálózat is megvalósult. Építettek óvodát és iskolákat, korszerű kórházat, gyógyszertárat, közfürdőt, postát, munkáséttermet, könyvtárat, olcsó beszerzést biztosító kereskedelmi létesítményeket és templomokat. A kolónia már 1900-ban a monarchia legkorszerűbb lakótelepének számított.

A kolónia többször is megpróbált elszakadni Diósgyőrtől, amelyhez közigazgatásilag tartozott, de ez a törekvése nem járt sikerrel, így Diósgyőr-Vasgyár soha nem volt önálló település. Ebben a helyzetben csatolták a kolóniát – Diósgyőrrel együtt – 1945 januárjában Miskolchoz, több környező, Miskolccal gyakorlatilag már összeépült településsel együtt. Ezzel a lépéssel jött létre Nagy-Miskolc. A fejlesztések a szocializmus korszakában is folytatódtak, de az eredeti lakosság az 1960-as évektől kezdett eláramlani a város különböző részein, nagypanelből épülő lakókörzetekbe. A kolónia – újabban ismét ezt a megnevezést használják – állapota a diósgyőri kohászat megszűnése óta folyamatosan romlik, lakossága – nem kevés szociális gondot okozva – cserélődik. A házak állaga – a karbantartás és a gondoskodás elmaradása miatt – egyre rosszabb, több bezárt, magára hagyott egyéb létesítménnyel együtt. Mindazonáltal a lakóházak egy részét (főleg az egykori tiszti lakásokat) tulajdonosaik bővítik, korszerűsítik, de szabályozás híján ezek az átalakítások nem igazodnak az adott ház, illetve a kolónia általános stílusához. Pedig a kolónia, az egykori minta-lakótelep – építészeti értékeit tekintve – védelemre szorulna, ehhez azonban az elhatározás egyelőre hiányzik.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: 1988-as női sakkolimpia • Agyi érkatasztrófa • Görög–perzsa háborúk • Benjamin Britten • Albán Fejedelemség (1913–1925) • Deszkatemplom • Allosaurus 

Javaslatok

A nap képe    
Harlekinkatica (Harmonia axyridis var. succinea) a Bois-de-Coulonge Parkban (Quebec, Kanada)

Harlekinkatica (Harmonia axyridis var. succinea) a Bois-de-Coulonge Parkban (Quebec, Kanada)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

Wilma Rudolph 1960-ban
Wilma Rudolph 1960-ban
  • Wilma Rudolph amerikai atléta, a „fekete gazella”, egyetlen olimpián (1960, Róma) három aranyérmet is nyert?
  • Gyulaffy Lestár Báthory Kristóf és Báthory Zsigmond erdélyi fejedelmek titkára volt, aki számos diplomáciai feladatot is ellátott?
  • … az Android mobil operációs rendszer első verziója 2008-ban jelent meg, és 2023 végén már a 14-es verziónál tartott?
  • Marton Éva világhírű operaénekes közel száz alkalommal lépett fel a New York-i Metropolitan Operában, és 1983-ban, a Met megnyitásának 100. évfordulójára rendezett gálaesten is ő énekelte a nyitószámot („In questa reggia” – Turandot áriája)?
Aktuális  


Az év aktualitásai: orosz invázió Ukrajna ellenIzrael–Hamász-háborúmagyar önkormányzati választáseurópai parlamenti választáslabdarúgó-Európa-bajnokságpárizsi olimpiai játékokamerikai elnökválasztás


Halálesetek a közelmúltban: Földvári RudolfJan ØrkeTatár GyörgyMuhammed Ahmed FáriszDaniel DennettNéda ÁgnesBernd Hölzenbein

Ezen a napon  

Ma 2024. április 25. van,  

Anzac-napi felvonulás Ausztráliában
Anzac-napi felvonulás Ausztráliában

Évfordulók  

A Robinson Crusoe első kiadásának címlapja
A Robinson Crusoe első kiadásának címlapja

Ismerkedés a Wikipédiával  
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Próbalap – Újdonsült szerkesztőinknek ajánljuk.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Magyar Wikipédia Magazin  
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 541 325 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

Wikiszótár Wikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia Commons Wikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
Wikidézet Wikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
Wikiegyetem Wikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
Wikifajok Wikifajok
Rendszertani adatbázis
Wikiforrás Wikiforrás
Szabad forrásmunkák
Wikikönyvek Wikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
Wikidata Wikidata
Szabad központi tudásbázis
Wikivoyage Wikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-Wiki Meta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.
Nyelv