The Wayback Machine - https://web.archive.org/web/20090404174606/http://in4s.net:80/x/index.php?option=com_content&view=article&id=6064:traimo-samo-svoje&catid=58:cg&Itemid=181

IN4S

Subota, 4. April 2009.
Veličina teksta
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Tražimo samo svoje

El. pošta Štampa PDF
Na radničkim protestima održanim juče ispred zgrade Vlade u glavnom gradu, okupilo se tokom dana ukupno oko 700 nezadovoljnih radnika iz Podgorice, Kolašina, Cetinja i Berana.
"Hljeba, hljeba, gospodare", "Tražimo samo svoje" – bili su neki od transparenata ispod kojih se juče oko 16 časova na oko 100 metara od ulaza u zgradu Vlade okupilo oko 400 radnika prerađivačkih fabrika Kombinata aluminijuma i cetinjskog Oboda u stečaju.
Većina radnika Prerade, jedne od tri prerađivačke fabrike KAP-a, koji su bili organizatori ovog skupu došli su u društvu članova porodica. Njima se pridružilo 40-ak radnika FAK Kolašin i Kovačnice, preostale dvije prerađivačke fabrike KAP-a, kao i 80-ak radnika cetinjskog Oboda koji su, revoltirani višemjesečnim odnosom vlasti i bivše kompanije prema njima, organizovano došli u Podgoricu bez ikakvih posebnih najava i dozvole organa za održavanje javnog reda i mira.

Ispred ulaza na parking ispred zgrade Vlade policija je za svaki slučaj parkirala tri vozila u redu, a uz uniformisane policajce skup su obezbjeđivali i službenici u civilu koji su najviše bili koncentrisani oko radnika Oboda koji se tokom protesta u nekoliko navrata glasnim povicima prozivali i dozivali premijera Mila Đukanovića.

Predstavnik radnika Oboda Aleksandar Kaluđerović, saopštio je da bivši zaposleni traže polovinu od ukupno dva miliona eura koji se sada nalazi na računu Oboda, s obzirom na to da su preduzeće svojevremeno napustili uz male otpremnine.
- Napustili smo Obod kao tehnološki višak u cilju unapređivanja preduzeća i dobili po 500 eura za godinu radnog staža - naveo je Kaluđerović.
On je podsjetio da su bivši radnici, na sugestiju generalnog sekretara Saveza sindikata Crne Gore Veselina Vujanovića, odustali od otpremnina koje su možda u tom trenutku bile nerealne.

Kaluđerović je podsjetio da su radnici Oboda, koji nijesu radili ni proizvodili ništa posljednjih 10-ak godina, dobili prosječne otpremnine u iznosu od i 15 do 20 hiljada eura.
– Bord direktora odlučio je da dva miliona eura bude namijenjeno za stambeni fond za radnike koji su Obod napustili uz velike otpremnine – tvrdi Kaluđerović.
On je istakao da, inače, pred rezidencijom predsjednika Crne Gore na Cetinju svakodnevno protestuje oko 150 bivših radnika Oboda.
Njegov kolega Rajko Džaković istakao je da su se "borili za ovu državu, ali da su danas samo građani petog reda".

– Ja ću protestovati dok se ne izborim za svoja prava pa da će me to glave koštati. Dok umrem biću protiv ove vlasti, ali ne države, jer su toliko nekorektno i neljudski postupili prema nama i našim porodicama. Eto, to bih poručio Vladi i državi Crnoj Gori za koju smo toliko patili i izgorjeli. I neka ih je sram i sramota – istakao je Džaković.

Predsjednik Sindikata Prerade Miodrag Pavićević, rekao je da je stanje u toj fabrici isto kao prije 3–4 godine, a da je danas status neizvjesniji nego ikada.
– U nebranom smo grožđu. Vlada nije napravila nikakvu strategiju da se poštuje ugovor o privatizaciji KAP-a – naveo je Pavićević i podsjetio da bi 15. februara trebalo da im se isplati ne jedna nego dvije plate.

Radnici Prerade juče su uputiti nova pisma predsjedniku Vlade Milu Đukanoviću, direktoru Agencije za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja Branku Vujoviću i ministru za ekonomski razvoj Branimiru Gvozdenoviću.
Direktor KAP-a Vjačeslav Krilov, generalni sekretar crnogorskog Sindikata Veselin Vujanović i predsjednik granskog sindikata metalaca Crne Gore Dragan Mijanović nijesu se odazvali pozivu radnika da im se pridruže u protestu.

– Ako čelnici Sindikata nijesu htjeli da se ovdje pojave sa nama, mogli su da odu preko puta u Vladu i pokušaju nešto da urade za nas – istakao je Pavićević.
Najenergičniji govor održao je predsjednik Sindikata Kovačnice Radoslav Petrović koji je rekao da su došli crni dani za radnike KAP-a.

– Je li ovo demokratija, gospodo moja? Ja je ne vidim kao ni naša prava koja su pod nogama. Nije samo Prerada ovdje, jer su svi radnici KAP-a u istom sosu. Radi se o 2.700 radnika ili sa njihovim porodicama oko 12 hiljada ljudi... Nismo mi došli ovdje da tražimo kolače, već svoje pravo na rad i zaradu i parče hljeba koje nas sleduje – istakao je Petrović.
Kovačnica je od 1. decembra na prinudnom odmoru, koji je oročen do 1. decembra

2009, a radnici primaju za 20 odsto umanjenu zaradu.
Predstavnik 11 radnika iz odvojenog pogona u Beranama Veselin Mijović istakao je "da žele da rade i da ni od koga ne traže milostinju".
– Ako ne postoji mogućnost da se uposle proizvodni kapaciteti, tražimo otpremninu. Mi smo ljudi sa 35 godina radnog staža i blizu 60. godine starosti tako da nemamo šansi da se uposlimo bilo gdje drugo – naveo je Mijović.

Predsjednik Sindikata FAK Kolašin Dragomir Medenica rekao je da im uprkos obećanjima još nije isplaćena zaostala plata. U ovoj fabrici zaposleno je 75 radnika koji godinama primaju za 20 odsto umanjenu zaradu.
Novi protesni skup radnika Prerade zakazan je za četvrtak. Prije ovog protesta juče ujutro na istom mjestu protestovalo je oko 300 bivših radnika "Radoja Dakića". Njih ukupno 1.122 traže da im se zbog neisplaćenih zarada u periodu od 1997. do 2003. godine, prema pravosnažnim presudama, isplati ukupno 27 miliona eura.

– S obzirom na to da imamo pravosnažne sudske presude očekujemo od većinskog vlasnika "Radoja Dakića" države da riješi naš problem. Naš predmet je specifičan u odnosu na ostale radničke zahtjeve – kazao je "Vijestima" predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca "Dakića" Miomir Bulatović.
Bulatović očekuje da će crnogorski ombudsman Šefko Crnovšanin, koji ih je prošle sedmice primio, pomoći da ostvare komunikaciju sa predstavnicima Vlade i riješe problem.

Bivši radnici "Dakića" svakodnevno protestuju ispred Vlade u periodu od 10 do 11 časova, a njihovo nezadovoljstvo raste.
– Od kada čekamo na isplatu zaostalih zarada 50-ak bivših radnika je umrlo – požalio se novinaru "Vijesti" jedan od nezadovoljnih protestanata.
U iščekivanju dobijanja dozvole da krenu sa protesnim šetnjama do zgrade Vlade radnici Duvanskog kombinata juče su se okupili na zboru u krugu fabrike koji je trajao od osam do 11 časova. Tako će biti i danas.

Predsjednik Sindikata DKP-a Nebojša Stanović nakon razgovora sa policijom juče je saopštio da će dozvolu za protesnu šetnju van kapija kompanije dobiti tek u naredni ponedjeljak.
Kolegama iz proizvodnog dijela DKP-a od juče se pridružilo oko 400 radnika prodajne mreže Duvankomerca. Više od 100 trafika širom Crne Gore zbog toga nije radilo.

Radnicima Livnice zabranjen protest


Radnicima Livnice koji su najavili protesno okupljanje ispred Vlade i upravne zgrade Željezare stiglo je saopštenje od Uprave policije – Područne jedinice Podgorica u kome stoji da im se okupljanje ispred Vlade zabranjuje zbog mogućnosti remećenja javnog reda.

– Mirno okupljanje se ne može održati ako bi to, s obzirom na vrijeme, broj učesnika i karakter okupljanja moglo ozbiljno ugroziti kretanje i rad većeg broja građana. Smatra se da javno okupljanje shodno članu 10 tački 6 Zakona o javnim okupljanjima u ovom slučaju nije dozvoljeno navedeno je u obrazloženju koje je potpisao rukovodilac PJ Podgorica Predrag Ašanin.

– Svašta smo očekivali, ali ovo zaista nijesmo. Čak i ako bi 52 štrajkača otišla sa porodicama, to je puno manje od radnika Prerade, KAP-a, "Radoja Dakića" ili Duvanskog. Kome smeta šačica radnika Livnice i zbog čega? To mora da smeta nekom pojedincu, koji je, naravno, moćen. Ali zbog čega? Zar nije pošteno reći radnicima kakva je situacija i šta sa nama namjeravaju, nego nas držati ovoliko u neizvjesnosti i onda nam odbijati skup – ogorčena je predsjednica Sindikata nikšićkih livaca Angelina Mušikić.
Iz nikšićkog MUP-a još nijesu dobili ni potvrdno ni odrično rješenje za okupljanje ispred Željezare, a Mušikić se nada da će makar ono biti u njihovu korist.

– Ipak je Željezara, šta god ko pričao i predviđao, naša matica. Nadamo se da ćemo dobiti dozvolu, a dobili je ili ne u srijedu se okupljamo ispred upravne zgrade Željezare – kazala je Mušikić.
Što se tiče planiranog okupljanja ispred Vlade, prema riječima predsjednice Sindikata livci ne odustaju.

– Nije to Vlada ovih koji su nam zabranili okupljanje. To je naša Vlada jednako kao i njihova. Ako nas odbiju, mi ćemo opet otići. I opet. Koliko god puta trebalo, jer to je Vlada naroda, a ne Vlada pojedinca – kazala je Mušikić ne želeći da precizira datum odlaska.

"Neka to bude iznenađenje" sa gorkim osmijehom prokomentarisala je predstavnica radnika koji štrajkuju već 11 mjeseci tražeći da se ponovo vrate pod okrilje Željezare, koja je ispunila njihov jedini zahtjev i jednostrano raskinula ugovor sa italijanskom firmom Gati, većinskim vlasnikom Livnice.Zbog tog postupka Gati je najavio tužbu pred međunarodnim sudom u Parizu, a radnicima koji nijesu štrajkovali "zahvalio se na radu i poslao ih kući 1. januara", od kada Livnica zvanično ne radi.
Komentari (0)add comment

Napišite komentar

busy
Poslednje ažurirano ( utorak, 10 februar 2009 02:56 )  

Linkovi

Slobodna misao               Svobodijada             Njegoš online         Desnica.rs
Prezentacija udruženja        Akademska grupa       Istorija CG               Centar za
Slobodna Misao                  Svobodijada                na Internetu             konzervativne studije