LG Cup 2003
Guild Hall, Preston, England Oct 4-12 (BBC and Eurosport)
WPBSA ranking tournament (#1 of 8) |
|
|
Results Players are English unless stated There's also a bracket version of the results. Mark J Williams (Wales) 9-5 John Higgins (Scotland)
74-23 (74) 83-0 (83) 96-32 (65) 0-142 (142) 41-46
127-0 (127) 33-84 (84) 70-33 53-39 8-91 (91)
0-147 (147) 78-0 (78) 68-42 69-64 (MW 51)
Semi-finalsJohn Higgins (Scotland) 6-2 John Parrott
Mark J Williams (Wales) 6-3 Ken Doherty (Ireland)
Quarter-finalsJohn Parrott 5-3 Chris Small (Scotland)
John Higgins (Scotland) 5-2 Matthew Stevens (Wales)
Ken Doherty (Ireland) 5-3 Michael Holt
Mark J Williams (Wales) 5-3 Allister Carter
Round 3Chris Small (Scotland) 5-3 Paul Hunter
John Parrott 5-3 Lee Walker (Wales)
John Higgins (Scotland) 5-2 Shaun Murphy
Matthew Stevens (Wales) 5-0 Ronnie O'Sullivan
Michael Holt 5-4 Marco Fu (Hong Kong)
Ken Doherty (Ireland) 5-4 Jimmy White
Allister Carter 5-3 Barry Hawkins
Mark J Williams (Wales) 5-3 James Wattana (Thailand)
Round 2Chris Small (Scotland) 5-4 Robert Milkins
Paul Hunter 5-1 Stuart Bingham
Lee Walker (Wales) 5-1 Quinten Hann (Australia)
John Parrott 5-4 Stephen Lee
John Higgins (Scotland) 5-0 Alfie Burden
Shaun Murphy 5-4 Steve Davis
Matthew Stevens (Wales) 5-1 Joe Perry
Ronnie O'Sullivan 5-0 Dave Harold
Michael Holt 5-3 Stephen Hendry
Marco Fu (Hong Kong) 5-4 David Gray
Jimmy White 5-3 Patrick Wallace (N.Ireland)
Ken Doherty (Ireland) 5-2 Gerard Greene (N.Ireland)
Barry Hawkins 5-4 Peter Ebdon
Allister Carter 5-3 Graeme Dott (Scotland)
James Wattana (Thailand) 5-1 Alan McManus (Scotland)
Mark J Williams (Wales) 5-2 Robin Hull (Finland)
Round 1Robert Milkins 5-2 Stuart Pettman
Stuart Bingham 5-2 Mark Selby
Lee Walker (Wales) 5-4 Tony Drago (Malta)
John Parrott 5-3 Mark Davis
Alfie Burden 5-2 Anthony Hamilton
Shaun Murphy 5-2 Ian McCulloch
Joe Perry 5-3 Michael Judge (Ireland)
Dave Harold 5-3 David Roe
Michael Holt 5-3 Joe Swail (N.Ireland)
Marco Fu (Hong Kong) 5-0 Simon Bedford
Patrick Wallace (N.Ireland) 5-0 Anthony Davies (Wales)
Gerard Greene (N.Ireland) 5-0 Dominic Dale (Wales)
Barry Hawkins 5-3 Mark King
Allister Carter 5-4 Mike Dunn
James Wattana (Thailand) 5-3 Drew Henry (Scotland)
Robin Hull (Finland) 5-2 Barry Pinches
Back to the top Internal
External
[ Results | Related Pages ]
|