The Wayback Machine - https://web.archive.org/web/20160326060402/http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=2246
English Mogućnost pristupa RSS   Mapa weba Korisni linkovi
 

Državna matura

Člankom 82. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (N. N. 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 16/12 i 86/12), srednje obrazovanje učenika u gimnazijskim programima obrazovanja završava polaganjem državne mature. Srednje obrazovanje učenika u strukovnim i umjetničkim programima obrazovanja, koji traju najmanje četiri godine, završava izradom i obranom završnoga rada u organizaciji i provedbi škole. Učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih srednjih škola mogu polagati i ispite državne mature, ako to žele.

Ispite državne mature mogu polagati i ostali pristupnici koji su najmanje četverogodišnje srednje obrazovanje završili u Republici Hrvatskoj te pristupnici koji su izvan Republike Hrvatske završili srednje obrazovanje usporedivo s četverogodišnjim srednjim obrazovanjem u Republici Hrvatskoj.

Državna matura je skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga najmanje četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja. Cilj je državne mature provjera i vrednovanje postignutog znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.

Državna se matura provodi polaganjem ispita državne mature. Obvezni ispiti koji se polažu na državnoj maturi su iz općeoobrazovnih nastavnih predmeta koje je učenik pohađao tijekom srednje škole, a to su: Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik. U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen. Iznimke od ovoga pravila su rijetke: učenici koji se školuju na jeziku i pismu nacionalnih manjina obvezno će polagati, uz ispit iz hrvatskoga jezika, i ispit iz jezika nacionalne manjine na kojemu se školuju, a kao treći ispit biraju ispit iz matematike ili iz stranoga jezika. Samo učenici koji se školuju na jeziku i pismu češke nacionalne manjine mogu birati - ili polagati obvezni dio državne mature bez polaganja materinskoga jezika (češkoga) na kojemu se školuju, ili uz obvezni dio polagati i materinski jezik. Iznimka su i učenici klasičnih gimnazija koji mogu, prema osobnome izboru, a u sklopu obveznoga dijela državne mature umjesto ispita iz stranoga jezika polagati ispit iz latinskoga ili grčkoga jezika.

Ispiti u obveznom dijelu državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina i to višoj (A) i osnovnoj (B) razini. U sklopu ispita izbornoga dijela državne mature biraju se predmeti koji će se polagati, a u jednome roku može se prijaviti najviše šest izbornih predmeta. Popis ispita izbornoga dijela državne mature donosi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja za svaku školsku godinu do početka prijava ispita, a uz prethodnu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Ispiti državne mature provode se u isto vrijeme, s istim ispitnim materijalima i na isti način za sve pristupnike u Republici Hrvatskoj. Time se dobivaju rezultati koji su međusobno usporedivi, čime je postupak odabira pri upisu na visoka učilišta pravedniji i transparentniji.

Sadržaj, uvjeti, način i postupak polaganja državne mature i ispita državne mature propisan je Pravilnikom o polaganju državne mature (N. N. 01/13).

Razlika u odnosu na dosadašnji sustav mature u tome je što ispite ne provode i ne ocjenjuju nastavnici škole, već javna ustanova - Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Centar izrađuje ispitne kataloge za sve predmete koji se polažu na državnoj maturi, radne materijale i priručnike za pripremanje ispita te priprema i dostavlja školama ispitne materijale. Centar u elektroničkom obliku vodi i Središnji registar državne mature u koji se pohranjuju podaci o svim osobama koje su položile državnu maturu, podaci o predmetima s ostvarenim ocjenama i postotnim bodovima ostvarenima na ispitima državne mature te će izdavati svjedodžbe i potvrde o položenim ispitima državne mature. O položenome obveznom dijelu državne mature učeniku gimnazije izdaje se svjedodžba o državnoj maturi, a o položenome izbornom dijelu potvrda o položenim ispitima državne mature. Svim ostalim pristupnicima izdaje se potvrda o položenim ispitima državne mature.

Uvođenje državne mature osigurava ne samo veću objektivnost učeničkih školskih postignuća na nacionalnoj razini, nego je ujedno i poticaj učiteljima i nastavnicima za bolje poučavanje u osnovnoj i srednjoj školi, a učenicima za bolje učenje te ukupno podizanje kvalitete odgoja i obrazovanja u školi. Državna matura je po prvi puta u Republici Hrvatskoj provedena u školskoj godini 2009./2010.

Ispite državne mature i studijske programe kandidati prijavljuju na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta - NISpVU. Sva visoka učilišta u Republici Hrvatskoj prihvatila su rezultate ispita državne mature kao jedan od uvjeta za rangiranje kandidata za upis na studijske programe. Uvjete za upis na studijske programe visokih učilišta u Republici Hrvatskoj određuju sama visoka učilišta koja su temeljem Ustava autonomna i sama kreiraju svoju upisnu politiku. Osim vrednovanja rezultata ispita državne mature, visoka učilišta vrednuju i ocjene iz srednje škole, a za pojedine studijske programe uvjetuju se i dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za uspješno studiranje. Osim toga, kod upisa na mnoge studijske programe na sveučilištima u Republici Hrvatskoj vrednuju se i neka dodatna postignuća učenika. Ova postignuća nisu uvjet za upis na studijski program, ali kandidati, koji ih ostvaruju, stječu određeni broj dodatnih bodova. Čak je za neka iznimna postignuća osiguran i izravan upis na pojedine studijske programe. Dakle, zbroj svih ovih uvjeta daje broj bodova s kojima se na kraju postupka kandidati rangiraju na listama poretka za upis na visoka učilišta.

Sve važne informacije o postupku prijave ispita državne mature i studijskih programa pružaju publikacije koje su zajednički priredili Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za znanost i visoko obrazovanje, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet.

Ukoliko imate dvojbi, pitanja ili poteškoća vezanih uz prijavu u sustav, rad s sustavom NISpVU, u vezi polaganja ispita državne mature ili o prijavi studijskih programa, na adresi www.postani-student.hr/FAQ nalaze se ‘Često postavljana pitanja i odgovori’ koji vam mogu pomoći u rješavanju problema ili nedoumica.

Također, za dodatnu pomoć možete kontaktirati Službu za podršku korisnicima na adresu e-pošte matura@skole.hr i broj telefona 01/4501 - 899 za pitanja vezana uz ispite državne mature te na adresu e-pošte spu@azvo.hr  i broj telefona 01/6274 - 844 vezano uz prijavu studijskih programa.